Vy byste pořád seděla? 5 tipů, jak se hýbat i v práci.

Vy Byste Pořád Seděla

Pohodlí vs. zdraví

„Vy byste pořád seděla!“ Tuhle větu už jste určitě slyšela. A možná v ní bylo i zrnko pravdy. V dnešní době, kdy trávíme hodiny u počítačů a televizí, je snadné podlehnout pohodlí a zanedbat pohyb. Sedavý životní styl se ale bohužel podepisuje na našem zdraví. A to ne zrovna pozitivně. Od bolesti zad a kloubů, přes oslabené svalstvo, až po zvýšené riziko kardiovaskulárních chorob a cukrovky. Pohodlí je lákavé, ale zdraví máme jen jedno. Je na čase se zamyslet nad tím, kolik času denně prosedíme a co s tím můžeme dělat. Stačí drobné změny – procházka v obědové pauze, schody místo výtahu, nebo třeba krátká rozcvička u televize. Naše tělo se nám odmění.

Důsledky pro tělo

"Vy byste pořád seděla," zaznívá vám v uších a vy víte, že je na tom kus pravdy. Ale ruku na srdce, kdo by se po náročném dni nechtěl uvelebit a odpočívat? Jenže dlouhodobé vysedávání, ať už v práci, v autě nebo doma u televize, si na našem těle vybírá svou daň. A není to žádná legrace. Sedavý životní styl je jako tichý zabiják. Na první pohled nenápadný, ale s fatálními následky. Zvyšuje se riziko obezity, srdečních chorob, cukrovky 2. typu, ale i některých typů rakoviny. A to pořád není všechno. Dlouhé sezení oslabuje svaly, ztuhlá záda a bolesti krční páteře se stávají každodenní realitou. A co teprve bolavé klouby a otoky nohou? To všechno jsou jen některé z mnoha negativních dopadů, které s sebou sedavý životní styl přináší.

Vliv na psychiku

Dlouhé hodiny strávené sezením, ať už v práci nebo doma u televize, si vybírají svou daň nejen na našem těle, ale i na psychice. "Vy byste pořád seděla," slýcháváme často, ale málokdy si uvědomujeme, jak moc nám sedavý životní styl škodí. Nedostatek pohybu a přirozené fyzické aktivity vede ke snížení produkce endorfinů, hormonů štěstí, což se projevuje zvýšenou únavou, stresem a podrážděností. Dlouhodobě pak sedavý životní styl zvyšuje riziko vzniku úzkostí a depresí. Pravidelný pohyb naopak podporuje nejen fyzické, ale i psychické zdraví. Zlepšuje náladu, zvyšuje sebevědomí a pomáhá odbourávat stres. I krátká procházka na čerstvém vzduchu dokáže divy.

Rizika pro srdce

„Vy byste pořád seděla!“ Tak tuhle větu slýcháme často, ať už s úsměvem, nebo s výčitkou. Ať už trávíme čas u počítače v práci, nebo relaxujeme u televize, jedno je jisté: sedavý životní styl si vybírá svou daň na našem zdraví, a to obzvlášť na zdraví našeho srdce. Dlouhodobé sezení zpomaluje metabolismus a snižuje schopnost těla spalovat tuky. To vede k zvyšování hladiny cholesterolu a kornatění tepen, což jsou hlavní rizikové faktory srdečních onemocnění. Riziko srdečního infarktu se u lidí se sedavým způsobem života zvyšuje až o 54 %! Pravidelný pohyb je proto klíčový. Stačí i 30 minut denně svižné chůze a naše srdce nám poděkuje.

vy byste pořád seděla

Pohyb jako lék

"Vy byste pořád seděla," zaznívá vám v uších a vy víte, že je to pravda. Od rána v práci u počítače, odpoledne v autě a večer na gauči s knížkou. Zní vám to povědomě? Sedavý životní styl je bohužel realitou dnešní doby a jeho dopady na naše zdraví jsou alarmující. Pravidelný pohyb je ale jako lék, který může zázračně proměnit vaše fyzické i psychické rozpoložení. A nemusíte hned běžet maraton. Stačí začít pomalu a postupně zařazovat do svého dne více aktivního pohybu. Procházka v přírodě, jízda na kole, plavání nebo třeba tanec - možností je nespočet. Důležité je najít si aktivitu, která vás bude bavit a kterou budete dělat s radostí. Vaše tělo i mysl se vám za to odmění energií, vitalitou a dobrou náladou.

Aktivita Spálené kalorie za hodinu (cca)
Vy byste pořád seděla (práce u počítače) 100 - 150
Chůze (mírné tempo) 200 - 300
Jízda na kole (rekreační) 300 - 400

Malé změny, velké výsledky

Víte, jak se říká: "Vy byste pořád seděla!" A ruku na srdce, kolikrát jste tuhle větu slyšela za poslední dobu? Možná častěji, než byste chtěla. Pravdou je, že sedavý životní styl se stal tak trochu epidemií 21. století. Trávíme hodiny v práci u počítače, pak se přesuneme k televizi a večer zase zasedneme k notebooku. Není divu, že se naše tělo ozývá. Bolesti zad, ztuhlé svaly, únava - to všechno můžou být signály, že je na čase s tím něco dělat.

A teď ta dobrá zpráva: nemusíte se hned hnát do extrémů a běhat maratony. Stačí malé krůčky, které ale můžou mít velký dopad na vaše zdraví a celkovou pohodu. Zkuste třeba chůzi. Místo auta zvolte procházku, vystupte o zastávku dřív nebo si dejte pauzu na krátkou procházku během oběda. Uvidíte, že i drobné změny můžou mít velký efekt.

Hýbat se musíme, jinak nám tělo zleniví a duch s ním. Vy byste pořád seděla, ale svět se nezastaví, a kdo se s ním netočí, toho smete.

Božena Němcová

Tipy pro aktivnější den

Vy byste pořád seděla? Chápeme, pohodlí domova je lákavé. Ale věděli jste, že sedavý životní styl je jako tichý zloděj zdraví? Nepozorovaně přispívá k mnoha zdravotním problémům, jako je obezita, srdeční choroby nebo cukrovka.

vy byste pořád seděla

Nezoufejte, nemusíte se hned stát maratonskými běžci. I malé krůčky se počítají! Zkuste zařadit více pohybu do běžného dne. Vystupte o zastávku dřív a zbytek dojděte pěšky. Místo výtahu si dejte "schodišťovou výzvu". Procházka parkem s kamarádkou? Skvělý nápad! A co takhle zkusit jógu nebo tanec? Nejenže rozhýbete tělo, ale i si odpočinete a zlepšíte náladu. Pamatujte, každý pohyb se počítá a vaše tělo se vám za to odmění.

Motivace a odměny

"Vy byste pořád seděla!" Kolikrát už jste tuhle větu slyšeli? A kolikrát jste si ji sami řekli? Sedavý životní styl je bohužel trendem moderní doby a mnozí z nás v něm uvízli. Najít motivaci k pohybu, když je vám pohodlněji na gauči, může být těžké. Ale co kdybychom se na motivaci podívali jako na odměnu samu o sobě? Pohyb totiž není jen dřina, ale i zdroj radosti, energie a psychické pohody. Zkuste si najít aktivitu, která vás baví, ať už je to tanec, procházka v přírodě, plavání nebo cokoliv jiného. Důležité je začít pomalu a postupně, netlačit na pilu a užívat si každý pohyb. Ocenění v podobě lepší nálady, pevnějšího zdraví a třeba i štíhlejší postavy se brzy dostaví.

Aplikace a pomůcky

V dnešní době, kdy se většina z nás potýká s nedostatkem pohybu a tráví hodiny u počítače, je důležité najít způsoby, jak se hýbat i během dne. Naštěstí existuje řada aplikací a pomůcek, které nám s tím mohou pomoci. Aplikace pro sledování aktivity, jako je například Google Fit nebo Apple Health, monitorují naši denní aktivitu a motivují nás k pohybu. Nastavte si denní cíl kroků a sledujte, jak se vám daří ho plnit. Mnoho aplikací také nabízí možnost propojení s přáteli, takže se můžete vzájemně motivovat a sdílet své pokroky. Kromě aplikací existují i ​​různé pomůcky, které nám mohou pomoci s pohybem během dne. Skvělou volbou je například fitness náramek, který sleduje nejen kroky, ale také spálené kalorie, srdeční tep a kvalitu spánku. Pokud máte sedavé zaměstnání, zkuste si pořídit ergonomickou židli nebo stůl s nastavitelnou výškou, abyste si zajistili zdravější držení těla. Nezapomínejte ani na pravidelné přestávky na protažení a krátké procházky.

Hýbeme se společně

Vy byste pořád seděla, že? Ale ruku na srdce, kdo by ne, když nám moderní život servíruje pohodlí na stříbrném podnose. Práce u počítače, dojíždění v autě, večery u televize – náš denní režim se často podobá spíše maratonu vsedě než pestré škále aktivit. Jenže sedavý životní styl si vybírá svou daň. A není to jen pár kil navíc.

vy byste pořád seděla

Od bolesti zad a kloubů, přes sníženou imunitu až po riziko závažných onemocnění – to vše se pojí s nedostatkem pohybu. Naštěstí existuje řešení a nemusíte se hned hnát do extrémů. Stačí malé krůčky, které postupně zařadíte do svého denního režimu.

Publikováno: 23. 11. 2024

Kategorie: Zdraví