Udělejte si udírnu z bojleru: Návod krok za krokem

Udírna Z Bojleru

Výběr bojleru a příprava

Při výběru bojleru pro stavbu udírny je třeba zvážit několik faktorů. Velikost bojleru určuje kapacitu udírny, proto je důležité zvolit dostatečně velký bojler pro vaše potřeby. Pro menší udírnu postačí bojler o objemu 80-100 litrů, pro větší udírnu je vhodnější bojler s objemem 120 litrů a více. Důležitým faktorem je také materiál bojleru. Nejčastěji se používají bojlery z nerezové oceli, které jsou odolné vůči korozi a snadno se čistí. Levnější variantou jsou bojlery smaltované, u kterých je ale potřeba dbát na to, aby nedošlo k poškození smaltu. Před samotnou stavbou udírny je nutné bojler důkladně vyčistit a odstranit z něj všechny nečistoty. Následně je potřeba připravit otvory pro dvířka, komín a teploměr. Pro řezání otvorů je vhodné použít úhlovou brusku s řezným kotoučem na kov.

Vytvoření dvířek a otvorů

Dvířka jsou pro udírnu z bojleru zásadní, protože umožňují vkládat a vyjímat suroviny a kontrolovat průběh uzení. Pro jejich výrobu je možné použít zbylý plech z bojleru. Dvířka by měla být dostatečně velká, aby se do udírny pohodlně vešla i větší masa, a měla by dobře těsnit, aby z udírny neunikal kouř. Otvor pro dvířka je nutné do bojleru vyříznout úhlovou bruskou. Je důležité dbát na bezpečnost a používat ochranné pomůcky, jako jsou brýle a rukavice. Po vyříznutí otvoru je potřeba pečlivě obrousit jeho okraje, aby byla dvířka hladká a bezpečná na manipulaci. Pro zajištění dvířek v zavřené poloze je možné použít jednoduchý zámek nebo panty a západku.

Výroba topeniště a kouřovodu

Pro stavbu topeniště udírny z bojleru budete potřebovat žáruvzdorné cihly nebo plech o síle alespoň 3 mm. Topeniště by mělo být od udírny vzdáleno minimálně 1,5 metru a propojeno kouřovodem. Pro kouřovod je ideální ocelová roura o průměru 100-150 mm. Důležité je zajistit, aby kouřovod měl mírný sklon směrem k udírně, čímž se podpoří tah a odvod kouře. Spoj mezi topeništěm a kouřovodem utěsněte žáruvzdorným tmelem. Samotné topeniště postavte tak, aby se do něj vešla dostatečná zásoba paliva a aby bylo možné regulovat přívod vzduchu. Toho docílíte například instalací stavitelné klapky na dvířka topeniště. Správně postavené topeniště a kouřovod jsou klíčové pro rovnoměrné uzení a dosažení optimální chuti uzených potravin.

Vlastnost Udírna z bojleru Klasická udírna
Cena Nízká (cca 500 - 1000 Kč) Střední (cca 2000 - 5000 Kč)
Dostupnost materiálu Vysoká (většina materiálu se dá sehnat doma) Střední (nutné zakoupit speciální materiály)
Náročnost stavby Střední (vyžaduje základní znalosti kutila) Nízká až střední (záleží na typu udírny)
Životnost Vysoká (v řádu let) Vysoká (v řádu let)

Rošty a háky na zavěšení

Nedílnou součástí každé udírny, ať už se jedná o udírnu z bojleru nebo jiný typ, jsou rošty a háky na zavěšení masa a uzenin. Rošty slouží k ukládání větších kusů masa, sýrů nebo zeleniny, zatímco háky se používají k zavěšení klobás, ryb nebo menších kusů masa. Při výběru roštů a háků je důležité dbát na jejich materiál a velikost.

udírna z bojleru

Pro udírny z bojleru se nejčastěji používají rošty a háky z nerezové oceli. Nerezová ocel je odolná vůči vysokým teplotám a korozi, což z ní dělá ideální materiál pro použití v udírně. Rozměry roštů a háků se odvíjí od velikosti udírny. V návodu na výrobu udírny z bojleru by proto neměly chybět informace o doporučených rozměrech roštů a háků.

První uzení a tipy

První uzení v udírně z bojleru je okamžik, na který se těší každý kutil. Než se ale pustíte do přípravy masa, je dobré si projít pár tipů. Důkladně vyčistěte vnitřek udírny, abyste odstranili zbytky po výrobě a zajistili čistou chuť uzenin. Nezapomeňte také na správný výběr dřeva. Pro začátek doporučuji osvědčenou klasiku - buk nebo olše. Dodají masu jemnou chuť a krásnou barvu. Teplotu v udírně kontrolujte a udržujte stabilní, ideálně okolo 70-80 °C. První uzení by nemělo trvat příliš dlouho, zkuste to například s klobásami nebo sýrem. A nezapomeňte, trpělivost růže přináší, a to platí i u uzení.

Bezpečnostní opatření

Při stavbě a používání udírny z bojleru je třeba dbát zvýšené opatrnosti a dodržovat bezpečnostní opatření. Práce s kovovými materiály a svářením vyžaduje zkušenosti a vhodné nástroje. Pokud si nejste jisti svými schopnostmi, svěřte výrobu udírny odborníkovi. Před prvním použitím je nutné udírnu důkladně vypálit, aby se odstranily zbytky oleje, barvy nebo jiných chemikálií z výroby bojleru. V průběhu udění nikdy nenechávejte udírnu bez dozoru a mějte vždy po ruce hasicí přístroj nebo jiný prostředek k hašení ohně. Dbejte na to, aby udírna stála na pevném a nehořlavém povrchu, v dostatečné vzdálenosti od hořlavých materiálů. Při manipulaci s horkým kouřem a žhavým dřevem buďte opatrní a používejte ochranné rukavice. Po ukončení uzení nechte udírnu zcela vychladnout, než ji začnete čistit.

udírna z bojleru

Nevyhazujte starý bojler! S trochou snahy a šikovnosti se dá proměnit v udírnu, která vám bude sloužit dlouhá léta a dodá vašim masům nezapomenutelnou chuť.

Radomír Kovář

Údržba udírny z bojleru

S trochou snahy a šikovnosti si zvládne vyrobiť udiareň z bojlera naozaj každý. Nezabudnite však, že aj tá najlepšia udiareň z bojlera si vyžaduje pravidelnú údržbu. Predĺžite tým jej životnosť a zaistíte bezproblémové a hygienické údenie. Po každom údení je dôležité udiareň dôkladne vyčistiť od zvyškov popola, sadzí a mastnoty. V opačnom prípade hrozí, že sa tieto nečistoty pri ďalšom údení prepaľujú a negatívne ovplyvnia chuť údených pokrmov. Pravidelne kontrolujte stav tesnenia dvierok. Poškodené alebo opotrebované tesnenie nezabezpečí dostatočnú tesnosť udiarne, čo môže viesť k úniku dymu a zníženiu efektivity údenia. Tesnenie podľa potreby vymeňte. Nezabúdajte ani na pravidelnú kontrolu a údržbu komína. Ten zabezpečuje odvod dymu a správnu cirkuláciu vzduchu v udiarni. Zanesený komín môže spôsobiť zníženie ťahu a nerovnomerné údenie. Raz za čas skontrolujte aj vonkajší plášť udiarne a v prípade potreby ho ošetrite ochranným náterom, ktorý ho ochráni pred koróziou. Dodržaním týchto jednoduchých rád si budete môcť užívať domáce údené dobroty po dlhé roky.

Inspirace na uzené dobroty

Ať už jste hrdými majiteli zbrusu nové udírny z bojleru, nebo teprve zvažujete její výrobu podle návodu, jistě vás bude zajímat, jaké dobroty v ní můžete vykouzlit. Uzení patří mezi tradiční české způsoby úpravy masa a s trochou šikovnosti zvládne přípravu lahodných pokrmů každý. Udící dým dodá masu, rybám i sýrům nezaměnitelnou chuť a vůni, na kterou budete s láskou vzpomínat. Mezi klasiku, která v udírně z bojleru vynikne, patří bezpochyby vepřové koleno, bůček nebo klobásy. Nebojte se experimentovat a pusťte se i do uzení ryb, například pstruhů nebo makrel. Skvělou volbou jsou i sýry – vyzkoušejte udit eidam, hermelín nebo goudu. A pokud máte chuť na něco netradičního, zkuste udit zeleninu, ořechy nebo ovoce. Fantazii se meze nekladou!

Publikováno: 19. 11. 2024

Kategorie: domov