Rozlučte se s povadlým vánočním kaktusem: Tipy na zálivku, která mu vrátí život!

Vánoční Kaktus Zálivka

Kdy zalévat vánoční kaktus?

Vánoční kaktus, tenhle krásný symbol Vánoc, vlastně vůbec není kaktus, ale epifyt. Pochází z deštných pralesů, kde roste na stromech. A proto potřebuje trochu jinou péči, než klasické kaktusy. Zalévání je u vánočního kaktusu klíčové. Příliš vody mu škodí stejně jako přílišné sucho. Kdy ho tedy zalévat? Nejlepší je řídit se podle substrátu. Nechte ho vždy mezi zálivkami proschnout. Zkoušejte ho prstem – pokud je substrát suchý do hloubky asi 2 cm, je čas na zálivku. V době vegetace (od jara do podzimu) zalévejte o něco více než v zimě. V zimě, kdy kaktus kvete, stačí zalévat jednou za 10-14 dní. Vždy ale sledujte substrát a přizpůsobte zálivku jeho potřebám. Důležité je také, jakou vodou kaktus zaléváte. Nejlepší je dešťová voda, ale pokud ji nemáte, použijte odstátou vodu pokojové teploty.

Jak poznat, že kaktus potřebuje vodu?

Vánoční kaktus, ten krásný květ s nádhernými květy, které nám zpříjemňují zimní období, vyžaduje specifickou péči, a to i co se týče zálivky. Jak ale poznat, že už je ten správný čas vzít konvičku do ruky? Suchost substrátu je prvním a nejdůležitějším indikátorem. Zkuste prstem jemně prohmatat zeminu v květináči. Pokud je suchá na dotek až do hloubky cca 2-3 cm, je čas na zálivku. Dalším vodítkem může být váha květináče. Suchý substrát je lehký, takže pokud máte pocit, že je květináč nezvykle lehký, zkontrolujte vlhkost zeminy. Vánoční kaktus zalévejte vždy dostatečným množstvím vody, aby se zemina provlhčila, ale nenechávejte ho stát ve vodě. Přebytečnou vodu z podmisky vždy vylijte. Pamatujte, že přelití je pro vánoční kaktus mnohem nebezpečnější než krátkodobé sucho.

Vhodná voda na zalévání

Vánoční kaktus je vděčnou pokojovou rostlinou, která nám svými květy zpříjemňuje zimní období. Aby nám však kaktus prospíval a bohatě kvetl, je důležité dopřát mu tu správnou zálivku. Používejte odstátou vodu pokojové teploty, ideálně dešťovou nebo převařenou. Voda z kohoutku obsahuje minerály, které se usazují v substrátu a mohou škodit kořenům. Před každou zálivkou zkontrolujte prstem vlhkost substrátu. Pokud je suchý do hloubky jednoho centimetru, je čas na zálivku. Nikdy nenechávejte kaktus stát ve vodě, přebytečnou vodu z misky vždy vylijte. Přelití je pro vánoční kaktus mnohem nebezpečnější než krátkodobé sucho.

Návod na zálivku vánočního kaktusu
Období Frekvence zálivky Množství vody
Jaro (březen - květen) 1x týdně Střední množství, půda by měla mezi zálivkami mírně proschnout
Léto (červen - srpen) 1x za 14 dní Menší množství, nechat půdu důkladně proschnout
Podzim (září - listopad) 1x za 3 týdny Minimální množství, jen aby rostlina neuschla
Zima (prosinec - únor) 1x za měsíc Velmi malé množství, jen aby se udržela vlhkost

Množství vody na zálivku

Vánoční kaktus nepatří mezi náročné rostliny, ale co se týče zálivky, potřebuje trochu citu. Nesnáší přemokření, proto je důležité najít zlatou střední cestu. Množství vody na zálivku se liší v závislosti na několika faktorech: velikost květináče, teplota a vlhkost vzduchu. Obecně platí, že substrát by měl mezi zálivkami mírně proschnout, ale nikdy by neměl úplně vyschnout. V praxi to znamená zalévat vánoční kaktus tehdy, když je vrchní vrstva substrátu suchá na dotek. V zimě, kdy je kaktus v klidu, stačí zalévat méně často, přibližně jednou za 14 dní. Během kvetení, tedy od listopadu do ledna, je potřeba zálivku mírně zvýšit. Vždy je lepší zalít méně a častěji než naopak. Přemokření může vést k hnilobě kořenů a úhynu rostliny. Pokud si nejste jistí, zda je čas na zálivku, raději počkejte ještě den nebo dva.

Vánoční kaktus, ač kaktus, nemá rád přemokření. Zalévejte ho, až je vrchní vrstva zeminy suchá, a to vodou odstátou a pokojové teploty.

Božena Černá

Správná technika zalévání

Vánoční kaktus, ten krásný symbol Vánoc s ohnivými květy, vyžaduje specifický přístup k zálivce. Na rozdíl od mnoha jiných kaktusů, které snesou i delší období sucha, vánoční kaktus má raději vlhčí, nikoliv však přemokřené prostředí. Zaléváme ho vždy až tehdy, když je vrchní vrstva substrátu suchá. Ideální je použít měkkou, odstátou vodu pokojové teploty. Přelití poznáme snadno - listy začínají žloutnout a opadávat. V takovém případě je nutné omezit zálivku a zkontrolovat odtok vody z květináče. Během kvetení dopřejeme vánočnímu kaktusu zálivku o něco vydatnější, po odkvětu zálivku opět omezíme. Pamatujte, že správná zálivka je klíčem k bohatému kvetení a vitalitě vašeho vánočního kaktusu.

Zalévání během květu

Během kvetení je zálivka vánočního kaktusu obzvlášť důležitá. Návod na zálivku v tomto období doporučuje zalévat rostlinu tehdy, když je vrchní vrstva substrátu suchá. Nepřelévejte, přemokření může vést k hnilobě kořenů a opadávání poupat. Naopak, ani nenechávejte substrát zcela vyschnout, mohlo by dojít k sesychání poupat. Voda na zalévání by měla být odstátá a pokojové teploty.

vánoční kaktus zálivka

Hnojení vánočního kaktusu

Vánoční kaktus nepotřebuje tolik živin jako jiné pokojové rostliny, ale pravidelné hnojení mu prospěje, obzvlášť v době květu. Hnojit začněte na jaře, kdy se objeví nové výhonky, a pokračujte až do konce léta. Použijte hnojivo určené pro kaktusy a sukulenty nebo hnojivo s vyváženým poměrem živin (NPK). Důležité je hnojivo ředit na poloviční koncentraci, než je uvedeno na obalu, abyste rostlinu nepřelili. Příliš mnoho hnojiva může vést k popálení kořenů a žloutnutí listů. Během podzimu a zimy, kdy vánoční kaktus odpočívá a kvete, hnojení omezte nebo úplně vynechejte. V této době rostlina nepřijímá tolik živin a přehnojení by jí mohlo spíše uškodit.

Co dělat s přelitým kaktusem?

Přelití je bohužel častým problémem u vánočních kaktusů. Pokud jste to se zálivkou přehnali, prvním krokem je vyndat kaktus z květináče a zkontrolovat kořeny. Zdravé kořeny jsou bílé a pevné, zatímco shnilé kořeny jsou tmavé a kašovité. Odstraňte všechny shnilé kořeny a kaktus přesaďte do nového, suchého substrátu určeného pro kaktusy a sukulenty. Po přesazení kaktus nezalévejte alespoň týden, aby kořeny stihly zaschnout a zregenerovat se. Vánoční kaktus zalévejte opatrně a vždy až po proschnutí substrátu. Raději zalijte méně než více, přelití může kaktus nenávratně poškodit.

Časté chyby při zalévání

Pěstování vánočního kaktusu není žádná věda, ale i tak se při jeho zalévání často dělají chyby. Jednou z nejčastějších je přelévání. Vánoční kaktus je sukulent, což znamená, že uchovává vodu ve svých listech a stoncích. Příliš mnoho vody může vést k hnilobě kořenů a následnému úhynu rostliny. Další častou chybou je zalévání studenou vodou. To může šokovat kořeny a způsobit opadávání poupat. Vždy používejte vodu pokojové teploty. Nezapomínejte ani na správný odtok vody. Po zálivce vždy zkontrolujte misku pod květináčem a přebytečnou vodu vylijte. Vánoční kaktus má rád vlhké prostředí, ale nesnáší mokré nohy. Dodržováním těchto jednoduchých rad se vyhnete nejčastějším chybám a váš vánoční kaktus se vám odmění bohatým květenstvím.

Tipy pro zdravý vánoční kaktus

Zálivka je pro zdravý vánoční kaktus naprosto klíčová. Na rozdíl od většiny kaktusů, vánoční kaktus pochází z tropických deštných pralesů a potřebuje vlhčí prostředí. Zalévejte ho tehdy, když je vrchní vrstva zeminy suchá na dotek, obvykle jednou za 7-10 dní. Používejte odstátou vodu pokojové teploty a dbejte na to, aby přebytečná voda odtekla z květináče. Vánoční kaktus nesnáší přemokření, proto ho nikdy nenechávejte stát ve vodě. Příliš mnoho vody může vést k hnilobě kořenů, což se projeví žloutnutím a opadem listů. V zimě, během období květu, zalévejte méně často, ale nikdy nenechte zeminu úplně vyschnout.

Publikováno: 26. 11. 2024

Kategorie: domov